ماجرای مردی که بعد از ۶ سال صاحب صورت شد!
ماجرای مردی که بعد از ۶ سال صاحب صورت شد!

شش سال طول کشید تا رابرت چلسی صاحب یک صورت جدید شود، صورتی که شبیه صورت قبلی خودش باشد و باعث شود تا زندگی دوباره به او لبخند بزند.

جام جم آنلاین: یک مرد اهل کالیفرنیا به نخستین فرد آمریکایی-آفریقایی تبار تبدیل شد که عمل پیوند صورت انجام می‌دهد. شش سال طول کشید تا پوستی متناسب با پوست صورت او پیدا شود تا بالاخره جراحان بتوانند عمل پیوند صورت را روی او «رابرت چلسی» انجام بدهند.

چلسی بعد از عمل پیوند گفت: نخستین بار در سال ۲۰۱۸ قرار بود بر روی او عمل پیوند صورت انجام شود، اما او از انجام این کار خودداری کرد چرا که تصویر‌های اسکن شده نشان می‌داد چهره او بعد از عمل شبیه خودِ قبلی اش نخواهد بود. اما چلسی در نهایت در جولای ۲۰۱۹ تن به این عمل جراحی داد.

اما داستان وی نه تنها چالش های پیوند صورت را بیشتر نشان می دهد، بلکه نابرابری‏هایی را که بین زندگی سیاهپوستان و سفیدپوستان در ایالات متحده وجود دارد را بیشتر نشان می دهد.

بسیار تکان دهنده است، اما واقعیت این است که سیاهپوستان زیادی در طول سال به دلیل اینکه کمتر از سفیدپوستان عضو جدید دریافت می کنند و شانس کمتری برای عمل های جراحی پیوند دارند جان خود را از دست می دهند. و برای کسانی مانند چلسی که به پوست یک اهدا کننده برای مطابقت با خود نیاز دارند ، احتمال پیوند حتی پایین تر است.

رابرت چلسی به نشریه تایم می گوید:‌«خدا به اهدا کننده و خانواده اش برکت بدهد که این هدیه گرانبها را به من دادند تا فرصت دیگری داشته باشم. کلمات نمی‎توانند توصیف کنند که چه احساسی دارم. من سپاسگزارم و از دریافت چنین هدیه ای شگفت زده ام».

گیرندگان پیوند صورت گروه نادری هستند. چلسی هنوز به عنوان اولین و تنها بیمار سیاه پوست که چنین پیوندی را دریافت می کند نادر است.

در سال ۲۰۱۳ او دچار یک سانحه رانندگی شد. رابرت چلسی به شدت مجروح شد و سوختگی ۶۰ درصد کل بدنش را دربرگرفت. در طی این سانحه او لب ها، بینی و گوش چپ خود را از دست داد. هیچ ظاهر قابل توجهی دیگر نداشت. نحوه تصادف او اینگونه بود که در کنار بزرگراه لس آنجلس توقف کرده بود. یک راننده مست، اما از پشت محکم به او کوبید و تصادف وحشتناکی را رقم زد. اتومبیل چلسی به سرعت در میان شعله‌های آتش سوخت. نیمی از بدن چلسی دچار سوختگی درجه سه شده بود. وضعیت وخیمی داشت و تا مرگ رفت و برگشت. با افت فشار شدیدی مواجه شد و پزشکان تلاش زیادی کردند تا این وضعیت به حالت نرمال برگردد.

بافت بینی و لب‌های او از بین رفت. رابرت ۱۸ عمل جراحی متعدد را تحمل کرد تا در نهایت پزشکان پوستی را به طور موقت روی بافت‌های به شدت آسیب دیده او کشیدند.

این مرد نگون بخت دو سال و نیم در بیمارستان سپری کرد و در این مدت پزشکان تلاش کردند تا عمل پیوند بر روی او انجام دهند. چلسی بر روی نقاط بدنش هیچ حسی نداشت و درد آن‌ها را متوجه نمی‌شود. چهره چلسی تقریبا مثله شده بود و علاوه بر آن دندان هایش در معرض تخریب کامل قرار گرفت. بینی او که تقریبا از سمت چپ منهدم شده بود و تمام صورتش پر از زخم‌های گوناگون بود، به خصوص در ناحیه پیشانی و گونه.

رابرت چلسی از لحاظ روانی نیز به شدت آسیب دیده بود و حتی به خودکشی فکر می‌کرد. با تمام این اتفاقات در نهایت چلسی مجاب به این شد که صبر و حوصله بیشتری داشته باشد.

این مرد آمریکایی-آفریقایی تبار از این می‌گوید که چقدر در این سال‌ها نگاه‌های وحشت زده دیگران را تحمل کرده است. او برخی از این نگاه‌ها را بامزه می‌داند و برخی دیگر را کنجکاو. چلسی صورت خود را ماسک هالووین مقایسه می‌کند و می‌گوید از اینکه دیگران اینگونه به او نگاه می‌کنند اصلا ناراحت نمی‌شود، چون آن‌ها واقعا مقصر نیستند، در واقع اوست که حالتی به شدت غیرطبیعی دارد.

قبل از پیوند صورت چلسی تحت ارزیابی دقیق روانپزشکی قرار گرفت تا از لحاظ روحی و روانی آماده دیدن چهره غریبه خود در آینه باشد.

این مرد ۶۸ ساله چالش بسیار بزرگی را از سر گذارند. حالا او ادعایی عجیب دارد. می‌گوید ۴۰ درصد افرادی که در انتظار پیوند عضو به سر می‌برند، سیاهپوست هستند.

به هر حال ماجرای رابرت چلسی نشان داد تبعیض‌های نژادی در ماجرای پیوند عضو هم کاملا مشهود است.

همانطور که در سطور پیشین گفته شد او پیش از این عمل جراحی صورت و پیوند آن را رد کرده بود، به این دلیل که احساس می‌کرد چهره جدید هیچ شباهتی به چهره قبل از تصادفش ندارد و او نمی‌تواند با این مسئله کنار بیاید. در سال ۲۰۱۹، اما او مجاب به عمل پیوند صورت شد یعنی وقتی که یک نمونه همخوان و مشابه با پوست او پیدا شد.

ماجرای مردی که بعد از ۶ سال صاحب صورت شد!

در ماه ژوئیه، بیش از ۴۵ پزشک و پرستار با هم کار کردند تا چهره جدیدی را در جراحی ۱۶ ساعته به چلسی بدهند.

دکتر بونداه پوماهاک، جراح پلاستیک بیمارستان بریگام گفت: «با وجود سن بالای بیمار پیوند صورت (۶۸ سال) رابرت در حال پیشرفت و بهبودی چشمگیری است. ما مشتاقانه منتظر هستیم تا شاهد پیشرفت چشمگیر در کیفیت زندگی رابرت باشیم.»

اوریک براون پسر خوانده رابرت نیز به محض اینکه چهره او را پس از پیوند صورت دید اطمینان حاصل کرد که عمل موفقیت آمیز بوده است. او به نشریه تایم گفت: «این بسیار خوشحال کننده بود، خوشحال کننده و پر از امید. او از دیدن صورت خود لذت می‌برد.

از زمان عمل جراحی چهره جدید چلسی به او امید بیشتری برای زندگی داده است. او رشد موی خود را احساس می‌کند و پزشکان اعتقاد دارند وضعیت او در آینده بهتر هم خواهد شد هر چند بعید است مشکل حرکتی لب او تا پایان عمر رفع شود.

رابرت چلسی، اما امیدوار است با همین لب‌ها به زودی بتواند دختر ۳۰ ساله اش ابونی را دوباره ببوسد.

براون گفت: «این اولین بار است که از کلمه” معجزه “استفاده کرده ام. در رابطه با پدرم ما معجزه را به چشم دیدیم».