پوری بنایی: استقلالی‌ام، اما پرسپولیسی‌ها را هم دوست دارم
پوری بنایی: استقلالی‌ام، اما پرسپولیسی‌ها را هم دوست دارم

بازیگر قدیمی سینمای کشورمان به خبرورزشی گفت: هیچ‌کس نباید جلوی من از گل به دایی نازک‌تر بگوید.

خبرورزشی: نسل امروز با یک کلیک به کلی فیلم و اطلاعات می‌رسد، ولی برای نسلی که قیصر را روی V.H.S دید، بازیگران آن فیلم هنوز هم گنجینه خاطرات هستند. با این طرز فکر وقتی مخاطب آن طرف خط تو «پوری بنایی» باشد، طبیعی است که همه خاطرات آن فیلم جلوی چشمانت رژه برود، ولی داستان تماس ما چیز دیگری بود و سوژه حرف‌هایمان، ورزش.

ما پرسیدیم و خانم بنایی در نهایت احترام و ادب جواب داد، ولی باید اعتراف کرد در اغلب اوقاتی که صدایش را می‌شنیدیم، در کنار فوتبال، خاطرات قیصر هم در ذهن‌مان رژه می‌رفت. این شما و این هم مصاحبه خبرورزشی با پوری بنایی عزیز و محترم:

همیشه شما را به عنوان یک بازیگر می‌شناسیم، ولی می‌دانیم خیلی هم فوتبالی هستید.

من خیلی ورزشی هستم. فقط فوتبال نه، من اغلب رشته‌های ورزشی را دوست دارم. بار‌ها برای استقبال و بدرقه تیم‌های ورزشی همراه خواهرانم راهی فرودگاه شده‌ام. از تیم‌های فوتبال گرفته تا کشتی، بوکس و… همین الان هم به اهالی ورزش خیلی احترام می‌گذارم. از مرحوم حجازی و حشمت‌خان مهاجرانی گرفته تا علی دایی، حمید استیلی، علی کریمی و… همه این‌ها فرزندان ایران هستند.

در روز‌های پایانی حیات ناصرخان حجازی بار‌ها شما را در منزل ایشان و هنگام برگزاری مراسم تجلیل از او دیدیم. ظاهراً با آقای حجازی رابطه خانوادگی دارید. درست است؟

بله، ناصر حجازی خیلی مرد بود. خانواده‌اش هم واقعاً گل هستند. از همسر تا فرزندانش. یادش به‌خیر، بعد از انقلاب که من در پاساژ صدف یک بوتیک باز کرده بودم، ناصر حجازی عزیز با یک شاخه گل به آنجا آمد و تبریک گفت. او اولین مشتری بوتیک من بود و آن شاخه گلی که آورد، یک دنیا برایم ارزش داشت. در طول سال‌ها بار‌ها همراه همسر و فرزندانش به آنجا آمدند و گل آوردند. هنوز هم وقتی یاد درگذشت او می‌افتم، ناراحت می‌شوم. چه روز‌های تلخی بود.

با علی دایی و خانواده ایشان هم ظاهراً خیلی خوب هستید. درست است؟

علی دایی واقعاً گل است. واقعاً مرد است. به قول برادرم، هیچ‌کس نباید جلوی من از گل به او نازک‌تر بگوید. دایی افتخار فوتبال ماست. حالا شاید خود ایشان و همچنین علی کریمی و حمید استیلی راضی نباشند، ولی این ۳ نفر واقعاً در امور خیریه دستی بر آتش دارند و خیّر هستند. در کار‌های خیریه همیشه دایی، کریمی و استیلی پیشقدم هستند و نشان می‌دهند ورزشکاران و فوتبالیست‌ها اتفاقاً کار خیر هم زیاد انجام می‌دهند.

دل‌تان می‌خواهد علی دایی دوباره سرمربی تیم ملی شود؟

بله، چرا نمی‌خواهم؟ من کارشناس فوتبال نیستم، ولی به عنوان یک شهروند علاقه‌مند، خیلی دوست دارم علی دایی سرمربی تیم ملی شود. اصلاً دلم می‌خواهد سرمربی تیم ملی یک ایرانی باشد نه خارجی. بهتر است یک ایرانی روی نیمکت تیم خودمان قرار بگیرد. باید از تجربه امثال علی دایی استفاده کرد.

شما یکی از بازیگران فیلم قیصر بودید. در مورد کارگردان این فیلم (مسعود کیمیایی) یک بحث جالب وجود دارد و عده‌ای او را با علی پروین مقایسه می‌کنند. واقعاً آقای کیمیایی شبیه علی‌آقاست؟

آقای پروین فوق‌العاده محترم هستند و برایشان آرزوی موفقیت و سلامتی دارم، ولی به نظرم آقای کیمیایی شباهتی با ایشان ندارند. مسعود کیمیایی فقط شبیه یک نفر است. او فقط شبیه خودش است و بس.

و به عنوان سؤال آخر، می‌خواهیم شیطنت کنیم؛ پوری بنایی استقلالی است یا پرسپولیسی؟

همه ورزشی‌ها و فوتبالی‌ها برایم محترم هستند. پرسپولیسی‌ها هم برایم خیلی عزیز هستند، ولی من استقلالی‌ام (می‌خندد) البته همان‌طور که گفتم، پرسپولیسی‌ها را هم خیلی دوست دارم.