بازی با جان دانشجویان با سلف‌ سرویس های غیربهداشتی
بازی با جان دانشجویان با سلف‌ سرویس های غیربهداشتی

به نظر برخی دانشجویان؛ کیفیت غذای بوفه دانشگاه از سلف دانشگاه بهتر است، اما به تازگی از بهداشت و نبود نظارت گله می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: برای بسیاری از دانشجویان پیش آمده است که غذای سلف دانشگاه را فراموش کنند یا دوست نداشتند سفارش دهند و برای خرید وعده غذایی خود راهی بوفه‌های دانشگاهی شوند که همان پذیرایی به صورت سلف سرویس است.

بوفه‌های دانشگاهی برای ایجاد تسهیلات برای دانشجویان است که با اولویت واگذاری آن به دانشجویان سعی شده است هم از این محل درآمدی عاید دانشجویان شود و هم در مواقع ضروری و نیاز فوری دانشجو به مواد غذایی و… در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تهیه آن اقدام شود.

یکی از مکان‌های بااهمیت در دانشگاه، بوفه‌ها هستند که باید مکان ایمن و آرامی باشد تا اساتید، کارکنان و دانشجویان هم بتوانند نیاز‌های غذایی خود را برآورده کنند.

دانشگاه‌ها بوفه‌ها را با سرویس‌دهی مناسب جهت تغذیه آماده می‌کنند تا دانشجویان نیازی به مراجعه خارج از دانشگاه نداشته باشند.

عرضه مواد غذایی سالم در بوفه همواره ازسوی کارشناسان و متخصصان امر مورد تاکید قرار گرفته است، تا جایی که طی چند سال گذشته اقداماتی برای نظام‌مند شدن عرضه این مواد در بوفه‌ها انجام شده است، اما برای تحقق کامل از حرف تا عمل فاصله وجود دارد.

بسیاری از بوفه‌های دانشگاهی از نظر بهداشت و سلامت کیفیت غذاهایشان نظارتی روی آن‌ها نیست.

به نظر برخی دانشجویان؛ کیفیت غذای بوفه دانشگاه از سلف دانشگاه بهتر است، اما به تازگی از بهداشت و نبود نظارت گله می‌شود.

نبود بهداشت در بوفه‌های دانشگاهی که برخی از آن‌ها به دست دانشجویان و برخی به دست پیمانکاران اداره می‌شود، با جان دانشجویان بازی می‌کند.

غذا‌ها و نوشیدنی‌های بوفه اگر از مواد اولیه تاریخ مصرف گذشته، فاسدشده و… تولید شوند، دانشجویان بدون آگاهی از این موضوع پس از خرید، دچار مسمومیت غذایی می‌شوند.

به راستی که چه کسی روی این بوفه‌ها نظارت دارد؟ نظارت به چه صورت است؟ چه کسی مسئول مربوط را انتخاب می‌کند؟

اولویت کار در بوفه، داشتن «کارت بهداشت» است

بشیر خالقی، دبیر کمیسیون بهداشت و درمان، در خصوص نحوه کنترل بهداشت و بازرسی از بوفه دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی اظهار کرد: براساس ابلاغی که به معاونت‌ها بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور داشتیم، نظارت‌های بهداشتی بر بوفه‌های دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی قبل از آغاز سال تحصیلی جدید شروع شده است.

او افزود: نظارت بر بهداشت فردی مسئول بوفه نیز مهم است چراکه اولویت کار در بوفه، داشتن کارت بهداشت و همچنین پوشیدن لباس فرم است.

خالقی با اشاره به نظارت بر بهداشت بوفه دانشگاه گفت: نظارت بر محیط بوفه دانشگاه‌ها نیز از جمله موارد ضروری است؛ جمع‌آوری زباله و پسماند و همچنین نظافت قفسه‌های بوفه از مواردی است که باید رعایت شود.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان گفت: بوفه‌ای که غذایی را فرآوری می‌کند باید نگهداری آن را که شامل دمای لازم برای سالم ماندن این قبیل مواد غذایی است رعایت کند و تجهیزات لازم را داشته باشد.

او ادامه داد: نیرو‌های بهداشتی به پرتابل، دماسنج لیزری و نفوذی مجهز هستند.

خالقی ابراز کرد: در کمیسیون بهداشت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که با توجه به نیرو‌های بهداشتی هر شهر و بر اساس جمعیت و تعداد مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها حداقل در هر فصل، یک بار بازرسی و نظارت می‌شود.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان گفت: علاوه بر این بازرسی‌ها چنانچه از سوی دانشجویان از نحوه بهداشت بوفه شکایتی وجود داشته باشد ما سرکشی خواهیم کرد. دانشجویان از طریق تماس با سامانه ۱۹۰ می‌توانند شکایات خود را جهت بازرسی و نظارت اعلام کنند.

نحوه نظارت بر بوفه‌های دانشگاهی چگونه است؟

ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویی، در خصوص نظارت بر بوفه دانشگاه‌ها اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل اجرایی – بهداشتی ابلاغی پایگاه تغذیه سالم، صدور مجوز برای راه‌اندازی پایگاه تغذیه سالم در دانشگاه‌ها، هرگونه قرارداد مالی و اجرایی در این زمینه و نیز تأیید سلامت متصدی فروش بوفه با نظارت صندوق رفاه دانشجویی انجام می‌شود.

مطیعی گفت: با همکاری وزارت بهداشت فهرستی از محصولات بهداشتی و سالم قابل عرضه در بوفه دانشگاه‌ها و نیز اقدامات کنترلی تهیه و در قالب بخشنامه به تمامی دانشگاه‌های کشور ابلاغ شده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی ابراز کرد: صندوق در زمینه نظارت بر بوفه‌ها به دنبال ساماندهی، نظارت و مدیریت فرآیند‌های دستورالعمل ابلاغی و سلامت دانشجویان از مرحله تهیه تا توزیع است.

مطیعی تصریح کرد: با توجه به حساسیت تغذیه و تاثیر مواد غذایی بر روان دانشجویان باید نظارت ویژه‌‎ای بر فروش تغذیه بوفه وجود داشته باشد.

رئیس صندوق رفاه با اشاره به پیمانکاران بوفه‌های دانشگاهی گفت: از نظر قانونی صندوق رفاه می‌تواند با متخلفان برخورد جدی کند و با توجه به حساسیت موضوع در این زمینه نباید کم کاری صورت گیرد.

مطیعی با بیان اینکه ساماندهی وضعیت بوفه‌ها در دستور کار است، اظهار کرد: قبل از صندوق رفاه، واحد‌های نظارت بر مواد غذایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت‌های غذا و دارو مسئولیت نظارت جدی بر بوفه‌های دانشگاه‌ها را دارند.