سناریوی مرموز مرگ آتشین پدر و ۲ دخترش
سناریوی مرموز مرگ آتشین پدر و ۲ دخترش

مرد جوان در سناریوی مرموزی در یک آتش افروزی معمایی همراه دو دخترش در کانادا به کام مرگ فرو رفت.

روزنامه خراسان: چندی قبل خانواده‌ای عزادار با حضور در اداره پلیس شیراز، ماجرای معمایی مرموز را پیش روی ماموران قرار دادند و برای افشای راز مرگ پسر و دو نوه شان از پلیس درخواست کمک کردند.

خانواده پسر جوان ادعا کردند که پسرشان سال‌ها قبل همراه خانواده اش به خارج از کشور رفته‌اند و در کانادا زندگی می‌کردند، اما چندی قبل با خبر شدیم که پسرمان همراه دو دخترش در آتش سوزی به کام مرگ فرو رفتند و تنها بازمانده این حادثه عروس مان است که احتمال می‌دهیم آتش سوزی از سوی او صورت گرفته باشد.

تحقیقات در تهران
بدین ترتیب با توجه به مرموز بودن این پرونده، تیمی از ماموران پلیس تهران به دستور بازپرس غلامی از شعبه سوم دادسرای امور جنایی برای تحقیقات و رسیدن به راز این آتش سوزی مرگبار وارد عمل شدند.

کارآگاهان در گام نخست تحقیقات، با خبر شدند که عروس این خانواده پس از آتش سوزی مرگبار به تهران سفر کرده است و در کنار خانواده اش زندگی می‌کند.

زن جوان به دستور بازپرس پرونده به اداره پلیس احضار شد و تحقیقات از عروس خانواده شیرازی کلید زده شد. این زن به ماموران گفت: مدتی بود که با همسرم دچار اختلاف شده بودم و پس از مدتی تصمیم بر این شد که از هم جدا شویم.

وی افزود: حضانت دختر بزرگم بر عهده من بود و دختر کوچکم پیش همسرم بود و دو خانه جدا از هم داشتیم و گاهی اوقات برای این که دخترانمان پیش هم باشند به خانه یکدیگر می‌رفتیم.

زن جوان ادامه داد: روز حادثه همسر و دخترانم در خانه من بودند و من بیرون از خانه بودم که همسایه‌ها با من تماس گرفتند و از آتش سوزی خانه ام خبر دادند که به سرعت خودم را به خانه رساندم که در این صحنه همسر و دختر کوچکم فوت کرده بودند، اما دختربزرگم با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد که در مسیر بیمارستان به کام مرگ فرو رفت و پس از مدتی به ایران بازگشتم و در کنار خانواده ام زندگی می‌کنم.

این زن جوان گفت: من در این ماجرا تنها شدم و نمی‌دانم چطور می‌گویند این اتفاق از سوی من صورت گرفته است، چون من عاشق فرزندانم بودم و در زمان این حادثه نیز در خانه نبودم.

پلیس کانادا
تیم پلیسی پس از تحقیقات از زن جوان، برای رسیدن به اطلاعات بیشتر از پلیس کانادا درخواست کمک کردند.

ماموران پلیس کانادا در تجسس‌های میدانی اعلام کردند که همسایه‌های زن جوان ماجرای آتش سوزی را به زن جوان که بیرون از خانه بوده است، اطلاع دادند.

در بررسی‌های بعدی پلیس کانادا اعلام کرد که یکی از دختران زوج جوان قبل از این اتفاق در فضای مجازی از بدرفتاری‌های پدرش نوشته و به دوستانش گفته که پدرشان آن‌ها را دوست ندارد و برایشان آرزوی مرگ می‌کند.

تیم پلیسی در گام بعدی تحقیقات اطلاع پیدا کردند که کارشناسان آتش نشانی در کانادا علت آتش سوزی را عمدی اعلام کردند و همین حکایت از یک ماجرای مرموز و پنهان دارد.

بنا به این گزارش، با توجه به اطلاعات به دست آمده فرضیه آتش سوزی عمدی از سوی عروس خانواده رد شده و نقشی در این ماجرا نداشته است و تحقیقات تکمیلی در این پرونده ادامه دارد.

نظر کارشناسی
مهاجرت‌های محکوم به تنهایی
دکتر امان ا… قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه
برخی زوج‌ها قبل یا بعد از تشکیل خانواده مشترک تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، ولی قبل از این تصمیم شرایط زندگی، مصائب و مشکلاتی را که ممکن است در کشوربیگانه با آن رو به رو باشند تحلیل نمی‌کنند و مورد بررسی قرارنمی دهند. این افراد در فضای جو قرار می‌گیرند و بدون درک درست از شرایط و تحلیل زندگی سالم تصمیم به اقدامی آنی می‌گیرند که سختی‌ها و مصیبت هایش در آینده دامن گیر زندگی خانوادگی شان می‌شود.

وقتی این افراد به کشور‌های دیگر مهاجرت می‌کنند با تنوعی از فرهنگ، قوانین زندگی و شرایط عجیب رو به رو می‌شوند که همین سردرگمی به دلیل نداشتن تجربه روحیات و خلق و خوی شان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

شاید آن‌ها هدف و مقاصدی را برای خود از پیش طراحی کرده اند، اما باید برای رسیدن به اهداف درست نیز وسیله‌ای درست هم وجود داشته باشد و اغلب مهاجرت‌هایی که به شکست منجر می‌شود به این دلیل است که هدف وجود دارد، ولی وسیله‌ای برای آن هدف مطرح نشده است. از این رو به همین دلیل است که به طلاق و جدایی کشیده می‌شود برخی از این زوج‌ها تصور می‌کنند با مهاجرت کردن نوع و سبک زندگی شان تغییر می‌کند و بهتر می‌توانند زندگی کنند، اما وقتی با مشکلات عدیده رو به رو می‌شوند توان حل بحران در کشور بیگانه را ندارند و شاهد از هم پاشیدگی خانواده‌ها هستیم.

رو به رو شدن با سطح تفکر، آگاهی، بینش و ذهنیت مردمانی که قرار است در کنارشان زندگی کنیم نیاز به کسب اطلاعات دارد که این افراد اغلب ذهنیت شان تغییر می‌کند و از فضا‌های بسته و محدود به فضا‌های متنوع می‌روند که همین موضوع موجب درگیری‌ها و نزاع خانوادگی بین زن و شوهر می‌شود که در کشور بیگانه کارشان به طلاق کشیده می‌شود. در برخی کشور‌های خارجی، چون محدودیت‌های خاصی وجود ندارد افراد تا با آن شرایط عادت کنند زمان زیادی نیاز است و در طول این مدت که سردرگم هستند ممکن است احساس بی هویتی کنند و همین امر وضعیت زندگی شان را تغییر می‌دهد. این افراد، چون ناشناخته قدم در کشور دیگری می‌گذارند و با فرهنگ مردمان آن آشنا نیستند درگیر تضاد‌های خانوادگی می‌شوند و شاهد طلاق عاطفی سپس رسمی در بین این خانواده‌ها هستیم.

این قبیل خانواده‌ها نه تنها خود را با سردرگمی رو به رو می‌کنند بلکه فرزندان و آینده آن‌ها نیز با مخاطراتی رو به رو می‌شود که در زندگی‌های نابه سامان با سرگردانی‌های بی شمار زندگی خواهند کرد.