فرزند امین حیایی: من برای خودم «دارا» هستم!
فرزند امین حیایی: من برای خودم «دارا» هستم!

دارا حیایی که در فیلم "شعله‌ور" با پدرش امین حیایی همبازی بود است بیان کرد: نمی‌گویم از موقعیتم سوءاستفاده می‌کنم، اما استفاده می‌کنم.

ایران آرت: دارا حیایی متولد سال ۱۳۷۶ است و در رشته طراحی صنعتی درس خوانده، او سال ۹۶ با فیلم “شعله‌ور” به کارگردانی حمید نعمت‌ا… پا به عرصه بازیگری گذاشت و در این فیلم، با پدرش امین حیایی، همبازی شد. آن‌ها در “شعله‌ور” در قالب کاراکترهای داستانی فیلم، یعنی “فرید” و “نوید” ظاهر شدند، بنابراین رابطه آن‌ها به عنوان پدر و پسر باورپذیر از آب درآمد و دارا حیایی هم در اولین تجربه بازیگری‌اش موفق شد نظر مثبت تماشاچیان را جلب کند.

​به گزارش خراسان، او پس از این فیلم، در اولین حضور خود در قاب تلویزیون، در سریال “از سرنوشت” بازی و نقش جوانی شخصیت “هاشم” را ایفا کرده است. قرار بوده دیشب اولین قسمت این سریال روی آنتن برود، به همین بهانه با دارا حیایی گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

قبلاً در دوره کودکی تجربه‌ای در زمینه بازیگری داشته‌اید؟

بله، فکر می‌کنم در سن شش یا هفت سالگی بود که در سریال “مسافر پردردسر” به کارگردانی شاهرخ حمیدی‌مقدم و در سریال عروسکی “امین و مینا” به کارگردانی هنگامه مفید که از شبکه دو پخش می‌شد، بازی کردم.

زمانی که در “شعله‌ور” بازی می‌کردید رابطه‌تان با آقای حیایی چطور بود، چقدر شما را نقد می‌کردند؟

در “شعله‌ور” خیلی هوای من را داشت، نگاه می‌کرد ببیند دارم کارم را درست انجام ‌می‌دهم یا نه، چون نگرانی‌های خاص خودش را داشت، وقتی مطمئن شد که همه چیز خوب است، بیشتر تمرکزش را روی کار خودش گذاشت، دیگر همه چیز داشت طبق روال پیش می رفت و با هم مثل یک همکار بودیم.

بعد از “شعله‌ور” چه پیشنهادهایی داشتید؟

دو تا کار به من پیشنهاد شد اما نپذیرفتم، چون با نقش ارتباط برقرار نکردم و بعید می‌دانستم که بتوانم خوب انجامش بدهم. یکی از کارها سینمایی بود، نقش “شهاب” در فیلم “شبی که ماه کامل شد” به کارگردانی خانم آبیار، البته آن را به دلیل سفر و مشکلات حمل و نقلی که داشتیم نتوانستم بپذیرم و یک کار دیگر هم بود که الان در خاطرم نیست، اما به هرحال نپذیرفتم تا این که سریال “از سرنوشت” از طرف مجید کرباسیان دستیار کارگردان سریال پیشنهاد شد و خیلی موقعیت عجیب و غریب و خوبی بود.

بازیگری چه بعد از “شعله‌ور” و چه اکنون بعد از “از سرنوشت”، چقدر برایتان جدی‌ است، قصد دارید ادامه بدهید؟

بازیگری برای من یک شغل جدی است و صد درصد آن را ادامه می‌دهم.

در بازیگری چقدر از تجربیات پدر استفاده می‌کنید؟

هرجا که مشکل داشته باشم، چه در بازی چه در متن فرقی نمی‌کند، زیاد از پدر سوال می‎کنم.

آقای حیایی چقدر در انتخاب‌های شما موثر هستند؟

من خیلی از پدر سوال می‌کنم، اما او می‌گوید که تصمیم‌گیرنده خودت هستی و من فقط برای تو راهنما هستم، یعنی یک سری چیزها به تو می‌گویم و در نهایت خودت باید تصمیم نهایی را بگیری. من هم نظرش را می‌پرسم، به نظرش فکر می‌کنم و تصمیمم را می‌گیرم.

تا به حال با واکنش‌های منفی مثل این که به واسطه اسم پدر توانستید بازیگر شوید، مواجه بودید؟

هم زیاد و هم کم. یک فوتبالیست که الان دارد فوتبال بازی می‌کند، ممکن است پدرش هم فوتبالیست باشد، پدربزرگش هم فوتبالیست بوده باشد، کسی او را زیر سوال نمی‌برد. تمام شغل‌ها همین است و بازیگری هم استثنا نیست، اما خب به هرحال این موقعیتی است که برایم وجود دارد و اسم بزرگی پشت من است. نمی‌گویم از موقعیتم سوءاستفاده می‌کنم، اما استفاده می‌کنم، چون هرکس دیگری هم جای من باشد همین کار را می‌کند. سینما بچه‌بازی نیست، تهیه‌کننده نمی‌تواند میلیاردها ریسک کند و یک بازیگر را فقط به این دلیل که اسم پدرش فلان است، بیاورد.

قبل از ورود به عرصه بازیگری چطور وچقدر خودتان را برای این نوع واکنش‌ها آماده کرده بودید؟

من اصلا مشکلی ندارم، هر انسانی نظر خودش را دارد و نظر همه آن‌ها هم قابل احترام است و کاملا درک می‌کنم. من قدرت این را ندارم که بخواهم ذهنیت مردم را عوض کنم، مردم چیزی را که دوست دارند می‌بینند و من به آن‌ها احترام می‌گذارم.

یعنی از این که در نظر منتقدان، به عنوان دارا حیایی مستقل، نه فرزند امین حیایی شناخته شوید حساس نبودید؟

من قبل از این که پسر امین حیایی باشم، دارا حیایی هستم. این را بارها به دوستانم، خانواده‌ام و کسانی که این سوال را مطرح می کنند گفته‌ام و قرار نیست چیزی این را عوض کند. یعنی اگر ۸۰ میلیون نفر بگویند پسر امین حیایی هستی، من برای خودم دارا حیایی‌ هستم و فرقی نمی‌کند.